Teknoloji

Xbox One X İncelemesi – Konsol Aksesuarları

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile video oyunları ve oyun konsolları da gelişim göstermiş ve böylece oyun kültürü de gelişmiştir. İlk zamanlarda oyun salonlarında oynanan video oyunları, konsolların gelişmesi sayesinde zamanla evlere girmiş ve insanların en büyük eğlence kaynaklarından birisi olmuştur. Bu gelişime ayak uyduran oyun konsollarının başında gelen markalar arasında Xbox bulunmaktadır. Xbox, dünyanın önde gelen teknoloji markalarından biri olan Microsoft’a ait oyun konsoludur. Şu ana kadar toplam dört nesil oyun konsolu çıkaran Microsoft Xbox2001 yılında ilk oyun konsolu ile piyasada adını duyurmuştur. Ardından ise ikinci nesil konsolu olan Xbox 360 modeli üretilmiş ve piyasaya sürülmüştür. 2013 yılına kadar başka bir konsol geliştirilmeyip Xbox 360 için sürekli güncellemeler yapılmıştır. 2013 yılında ise üçüncü nesil Xbox oyun konsolu piyasaya sürülmüştür. Bu nesil, Microsoft Xbox One Series ismini almış ve üç farklı model ile kullanıcılara sunulmuştur. Modeller; Xbox One konsol, Xbox One S ve Microsoft Xbox One X konsol olarak adlandırılmıştır. 2020 yılına gelindiğinde ise dördüncü nesil olan Series S ve Series X oyun konsolları piyasaya sürülmüştür. Xbox Series X modeli Series S modelinin geliştirilmiş versiyonudur. Xbox konsol çeşitleri her zaman kullanıcılarının beklentisini karşılamış, güzel zaman geçirmelerine destek olmuştur. Siz de daha eğlenceli zaman geçirmek için uygun fiyat seçeneklerine sahip Microsoft Xbox modellerini inceleyebilirsiniz.

İçindekiler

Üstün Performanslı Microsoft Xbox One X ve Özellikleri

2001 yılında oyun konsolu piyasasına giren Microsoft Xbox One Series konsol günümüzde hala birçok oyunsever tarafından tercih edilmektedir. Aynı nesil içerisinde yer alan Xbox One serisinin modelleri bazı teknik özellikler ve tasarım konularında birbirinden ayrılmaktadır. Microsoft Xbox One konsol kullanıcıların karşısına 500 GB, 1 TB ve 2 TB depolama kapasiteleri ile çıkmaktadır. Blu-Ray Sürücüne, Cortana Desteğine ve Harici Disk desteğine sahip olması teknik özelliklerinin öne çıkanları arasındadır. Ayrıca Full HD oyun çözünürlüğü ve video çözünürlüğüne sahiptir. 1.4 HDMI ile uyumlu olan oyun konsolu, kablolu ve kablosuz ağ bağlantı türüne sahiptir. USB girişi ise 3 adettir. Siyah ve beyaz renk seçenekleri ile alıcılarının karşısına çıkan Xbox One oyun konsolu 2,9 kilogram ağırlığındadır. Xbox One S konsol,serinin boyut olarak küçültülmüş versiyonu olarak kullanıcılara sunulmuştur. Ağırlığı Xbox One konsolda olduğu gibi 2.9 kilogramdır. 500 GB, 1 TB VE 2 TB depolama kapasitelerine ve kırmızı ile beyaz olmak üzere iki renk seçeneğine sahip olarak üretilmiştir. 4K Blu-Ray Sürücü ve 4K video yayınlama özelliğine sahiptir. Ayrıca harici disk desteği vardır. Full HD oyun çözünürlüğü ve 4K / UHD video çözünürlüğüne sahiptir. Cihaz yatay ve dikey olarak kullanılabilmektedirXbox One X Konsol ise Xbox One modelinin geliştirilmiş versiyonudur. Microsoft Xbox One X Konsol, 4K UHD Blu-Ray Sürücü, Dolby Digital, Dolby Digital 5.1, Dolby TrueHd, Dts 5.1 ve HDR 10 konsolun genel teknik özellikleri olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Ayrıca Microsoft Xbox One X konsol, 12 GB GDDR5 RAM ve 2.3 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli bir CPU ile donatılmıştır. Konsolun görüntü özelliğine bakıldığında ise oyun çözünürlüğü ve video çözünürlüğü 3840 x 160p yani 4K / UHD olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca HDR desteği ve HDCP desteği bulunmaktadır. HDCP versiyonu ise 2.2’dir. Microsoft Xbox One X Konsol kablolu ve kablosuz ağ bağlantı türünü desteklemektedir. Bluetooth, ethernet, HDMI ve USB bağlantılarına sahiptir. HDMI standardı, HDMI 2.0b ve HDMI 1.4; USB standardı ise Type A’dır. Ayrıca 3 tane USB giriş yuvasına sahiptir. Microsoft XBox One X konsol, oyunseverler tarafından beğenilen bir ön tasarıma sahiptir. Konsolun USB bağlantı noktası ön tarafta; denetleyici eşleştirme düğmesi, disk sürücüsü ve çıkarma düğmesi ise sol tarafta bulunmaktadır. Ayrıca, UHD Blu-Ray sürücü yuvası gizli bir görünümdedir. Ürünün arka kısmında ise HDMI giriş ile HDMI çıkış bağlantı noktaları bulunmaktadır. Microsoft Xbox One X Konsol tasarımının farklı yanlarından bir tanesi ise cihazın güç düğmesi dışındaki tüm düğmelerin konsol ile aynı renge sahip olmasıdır. Microsoft XBox One X konsol kullanıcılarına alışılmıştan daha fazla renk seçeneği sunmaktadır. Sunduğu beş ayrı renk seçeneği bulunmaktadır. Bu renkler ise siyah, beyaz, gri, mavi ve altın rengidir.

Xbox Konsol Aksesuarları

Kullanıcılarını başka bir dünyanın içine çeken Xbox konsolları bu dünyayı daha da zenginleştirmek adına piyasada birçok Xbox aksesuarı bulundurmaktadır. Konsol aksesuarları arasında en çok kullananı controller veya kontrolcü olarak da bilinen Xbox kollarıdır. Microsoft Xbox One X konsol kolları veya kontrolcüsü, önceki nesilden farklı olarak kablolu ve kablosuz olarak piyasada mevcut bulunmaktadır. Kontrolcü, Xbox oyun konsoluna micro USB aracılığı ile bağlanarak tam kablolu moda geçmektedir. Kablosuz özelliği ise Bluetooth bağlantısı ile sağlanmaktadır. Üretildiği nesle göre farklı özellikler taşıyan kontrolcüler; Windows tabanlı PC, Linux, Mac ve Android gibi diğer işletim sistemleri ile çalışmaktadır. Microsoft Xbox One X Konsol kontrolcüleri üzerinde; birçok fonksiyona ait düğmeler bulunmaktadır. Üstelik programlanabilir işlevler gibi üstün özellikler, sohbet pedi, oyun ve şarj kiti gibi ekstra özellikler arayan kullanıcılar için Elite kontrolcüler de piyasada yer almaktadır. Xbox kolları / kontrolcüleri birçok renk seçeneğine sahip olarak kullanıcılarının karşısına çıkarılmaktadır. Siyah, beyaz, lacivert, yeşil ve kırmızı bu renkler arasında yer alır. Ayrıca, controller için satılan aksesuarlar da üretilmektedir. Üretilen bu aksesuarlardan bir tanesi de Xbox analog koruyucusudur. Çeşitli desen ve renkler ile piyasada yer alan analog koruyucuların başlıca amacı kontrolcünün analog topuzunu her türlü hasardan korumaktır. Kablosuz oyuncu kulaklığı, Xbox One X konsol ile uyumlu olan aksesuarlar arasında bulunmaktadır. Kablosuz oyucu kulaklığı sayesinde oyunda sesler daha net anlaşılmakta ve bu sayede kullanıcılar daha iyi bir oyun deneyimi yaşamaktadır. Konsol ile uyumlu olan bir diğer aksesuar USB fare – klavye setidir. Fare – klavye seti, oynanılan oyunda veya Microsoft Xbox One X konsol uygulamasında gezinmek amacı ile kullanılmaktadır. Bir diğer aksesuar ise yarış severler için tasarlanmış olan direksiyon setidir. Direksiyon setleri, araba ve motor yarışı gibi oyunlarda kullanıcıya eşsiz bir deneyim sunmak için tasarlanmıştır.

Keyifli Vakit Geçirmeye Yardımcı Xbox One X Nasıl Kurulur? Kullanımı Nasıldır?

Xbox One X Konsol kullanımı için herhangi bir monitör veya televizyon kullanıcılar için yeterli olmaktadır.  4K oyun çözünürlüğü ve 4K video çözünürlüğüne sahip bir cihazdır. Kullanılacak olan monitörün veya televizyonun da 4K çözünürlüğe sahip olması, kullanıcılar için çok daha kaliteli bir görünüm sağlamaktadır. Fakat 4K çözünürlüğü destekleyen ekran kullanımı zorunlu bir durum değildir. Oyunların 4K çözünürlüğe sahip olması onu 4K özelliğine sahip cihazlar ile kullanılmasını zorunda kılmamaktadır. Herhangi bir oyun ve video çözünürlüğüne sahip ekran da oyun oynarken kullanılabilmektedir. Xbox Konsol kullanımı oldukça basittir. Öncelikle HDMI kablosunun çıkış bağlantı noktası, Xbox konsoluna; HDMI giriş bağlantısı ise kullanılacak olan monitöre veya televizyon ekranına bağlanır. Bu işlem yapıldıktan sonra Microsoft Xbox One X konsol ile oyunun yansıtılacağı ekran birbirine bağlanmış duruma gelir. Ardından  konsol adaptörü bir güç kaynağına bağlanmalıdır. Daha sonra ise kontrolcüye / denetleyiciye piller yerleştirilmeli, denetleyici ve oyun konsolu açılmalıdır. Oyunun oynanacağı ekranın açılıp konsol ile kontrolcünün çalıştırılmasının ardından ise internete bağlanılır. Xbox One X Konsol ile internete bağlanmak için mevcut olan iki yol bulunmaktadır. Bu yollardan bir tanesi direk olarak Wi-Fi ile bağlanmaktır. İkinci yol ise ethernet kablosu ile doğrudan internete bağlanmaktır. Ethernet kablosu ile bağlanmak kullanıcılar tarafından oldukça kolay bir yöntemdir. Bunun için yapılması gereken tek şey ethernet kablosunu doğrudan yönlendirici veya modeme bağlamaktır. Wi-Fi ile bağlanmak, diğer yöntem ile bağlanmaktan biraz daha farklıdır. Ancak bu yöntem de diğer yöntem de olduğu gibi oyuncular tarafından oldukça kolay bulunan bir yöntemdir. Her iki yöntemde de kurulum işlemi gerçekleşirken  Xbox Konsol, kullanıcıya internete bağlanmak için hangi yöntemi seçmek istediğini sorar. Wi-fi bağlantısı ile bağlantı gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların ”kablosuz ağ ekle” seçeneğini seçmesi gerekmektedir. Ardından ise ekranda bağlanılabilecek ağ isimleri çıkmaktadır. Kullanıcıya ait olan bağlantı adı seçildikten sonra televizyonda / monitörde klavye ekranı belirmektedir. Beliren klavye ekranı kullanılarak kullanıcıya ait kablosuzu ağın parolasının girilmesi gerekir. Ağ parolasının doğru yazıldığından emin olunduktan sonra ”enter / giriş” seçeneği tıklanmalıdır. Ağ ve şifrenin başarılı bir şekilde eşleşmesinin ardından Microsoft  Konsol, kullanıcıya cihazların ”bağlı” olduğunu söylemektedir. Daha sonra ise devam seçeneği tıklanarak kurulum işlemine devam  Konsol kullanıcısı, cihazını İnternet’e bağladıktan ve kurulumu tamamladıktan sonra Xbox Live hesabına bağlanır. Eğer kullanıcı hali hazırda bir Xbox Live hesabına sahip değil ise yeni bir hesap oluşturmalıdır.

Microsoft XBox One X Konsol ile Oynayabileceğiniz Sınırsız Sayıda Oyun – GAMEPASS

Microsoft Xbox One X Konsol ile oynanabilecek birçok sayıda oyun piyasada mevcuttur. Xbox oyunlarını cd olarak satın alabileceğiniz gibi Game Pass aracılığı ile online olarak da alınabilmektedir. Game Pass, Microsoft’un Xbox kullanıcıları için geliştirdiği, abonelik esasına dayalı bir oyun kütüphanesi sistemine sahiptir. Bu özellik ile oyunlar konsola doğrudan yüklenmektedir. Game Pass oyun kütüphanesinde, popüler oyunlar arasında yer alan Battlefield 2042, Fifa 22, CryCyberpunk 2077, Assasian’s Creed Odyssey, Grand Theft Auto oyunları ve çok daha fazlası Microsoft Xbox One X konsol tarafından kullanıcılarına sunulmaktadır. Her yeni çıkan Microsoft oyunu da Game Pass kütüphanesine yüklenmektedir. Ayrıca Microsoft Xbox One X Konsol ile oynayabileceğiniz, 100 adetten fazla geriye dönük uyumluluk özelliğine sahip oyun da bulunmaktadır. Geriye dönük uyumluluk ise Microsoft Xbox One X Konsol satın alanlar veya almak isteyenleri teşvik eden bir özelliktir. Bu özellik ile Xbox kullanıcıları 2000’li yılların başına kadar uzanan büyük bir oyun kitaplığından faydalanmaktadır. Geriye dönük uyumluluk özelliği ile uyumlu olan çok sayıda oynanabilecek Microsoft Xbox One X Konsol oyunları arasında Max Payne, Mortal Combat, Resident Evil: Operation Raccoon City, Cabela’s Alaskan Adventures, Bully: Scholarship Edition, Call of Duty: Advanced Warfare, Doritos Crash Course gibi sevilen oyunlar bulunmaktadır.

Microsoft Xbox One X Konsol Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Neden Tercih Edilmelidir?

Günümüzde oyun severler tarafından video oyunları oynamak bir oyundan çok daha fazla anlama sahip olmaya başlamıştır. Bu sebepten dolayı oyun konsolu tercihi yapılırken daha dikkatli davranmak gerekmektedir. İlk olarak oyun konsollarının hem oyun içi hem de oyun dışı kullanım açısından hangi özelliklere sahip olduklarına dikkat edilmelidir. Oyun konsolunun sahip olduğu tüm temel teknik özelliklerine, cihaz tipine, görüntü ve ses özelliklerine, donanım ve yazılım özelliklerine, cihazın hangi bağlantı özelliklerini desteklediğine hangilerini ise desteklemediğine bakılmalıdır. Yüksek kalitede bir oyun görüntüsü ile video oyunu oynanmak isteniyor ise seçilecek oyun konsolunun 4K oyun çözünürlüğü ve video çözünürlüğüne sahip olup olmadığına özellikle dikkat edilmelidir. Ayrıca seçilecek olan oyun konsolunun kullanıcı için hangi oyunları sağlayacağı da öğrenilmesi gerekenler arasında bulunmaktadır. Oyun konsolu satın almak isteyen kişi tarafından, özellikle aranılan veya oynamaktan büyük zevk alınan oyunlar olabilmektedir. Böyle bir durumda tercih edilecek konsolun bu oyunlar ile uyumlu olup olmadığı konusunda araştırmalar yapılmalıdır. Ayrıca bir oyun konsolu, kullanıcıyı çok zorlamayan bir ara yüze sahip olmalıdır. Oyun konsolu kullanılırken kullanıcı zorluk yaşamamalıdır. Konsolun özelleştirilebilir sistem ayarlarına sahip olması da önemli konular arasında bulunmaktadır. Oyun konsollarının özelliklerinde bulunmasına dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerden bir tanesi de konsolda ”geriye dönük uyumluluk özelliği” olmasıdır. Microsoft Xbox 360, Xbox One, One S ve Microsoft Xbox One X konsol modelleri, geriye dönük uyumluluk özelliği gösteren konsol modellerinden bazılarıdır. Bu özellik sayesinde  geriye dönük uyumluluk gösteren modeller, kullanıcıya oynayabileceği bir dizi son nesil oyun sunar. Bu özelliklere ek olarak satın alınacak oyun konsolunun desteklediği konsol aksesuarları da araştırılmalıdır. Sonuç olarak, kullanıcı öncelikle bir oyun konsolundan neler beklediğini belirlemelidir. Ardından ise beklentilere göre oyun konsolları araştırılmalı, birbirleri ile karşılaştırılmalı, fiyat performans eşleştirilmesi yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!