Teknoloji

LG TV – LG LED TV KULLANICI YORUMLARI

Eski televizyonlar artık yerini yeni nesil akıllı televizyonlara bırakmaya başladı. İnce ve geniş ekranlar, renk kalitesi, internete bağlanabilmesi ve daha birçok özelikleri ile kendilerine hayran bırakan akıllı televizyonların fiyatları da özelliklerinin ve kalitelerinin artmasıyla beraber yükseliyor tabi. Bu yüzden alıcılar, fiyat – performans için oldukça kapsamlı araştırmalar yapıyor. Sonuçta her müşteri verdiği ücretin karşılığının iyi bir performans olarak kendilerine geri döndüğünü görmek ister. Bende bu doğrultuda uzun araştırmalar yaptım ve sonucunda LG 49SM8000 49” 123 Ekran Uydu Alıcılı 4K Ultra HD Smart LED TV  almaya karar verdim. Bu yazıda satın almış olduğum Lg Tv yorumlarımı ve ayrıca Lg Led Tv, sihirli kumanda, akıllı kumanda özellikleri, akıllı Tv güncellemeleri gibi konuları sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle Led Tv ve Oled Tv nedir öğrenelim.

İçindekiler

LED TV NEDİR? OLED TV İLE LED TV ARASINDAKİ FARK NEDİR?

LED Tv dilimize İngilizceden geçen bir kısaltmadır.

 • Açılımı Işık Yayan Diyot anlamına gelen Light Emitting Diode idir.
 • Led Tv, arkadan aydınlatmaya sahip olan bir LCD’dir.
 • Arka aydınlatma için Led’ler kullanılan sıvı ekrandır.

OLED Tv açılımı ise Organic Light Emitting Diode yani Organik Işık Yayan Diyot’tur.  

 • Oled ekran renkleri oluştururken organik led’den yararlanır yani bu ekranda her piksel ışığını kendisi üretebilir.

LG TV YAŞANAN SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Televizyonlar gittikçe daha büyük teknolojilere sahip oluyor ve bu durum yanında bazı küçük teknik sorunlar doğuruyor. Sizde lg tv ile yaşadığınız bazı sorunlara aşağıdaki talimatlar sonucunda çözüm bulabilirsiniz.

 • Uzaktan kumanda ile televizyonun kontrol edilememesi sorunu:

Lg televizyon kumanda sorunu için öncelikle kumanda sensörünü kontrol etmelisiniz. Sensörünüz çalışır durumda ise televizyon ile uzaktan kumanda arasında bir engel olup olmadığını kontrol edin. Pillerin bitmediğinden, çalışır durumda olduğundan emin olun.

 • Lg Led Tv görüntü ve ses gelmeme sorunu:

 Sorun televizyonunuzun fişinin takılı olduğu priz ile ilgili olabilir. Başka bir ürünü prize takarak prizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 • Televizyonun aniden kapanması sorunu:

Öncelikle güç kaynağını kontrol edin. Güç kaynağı kesintiye uğramış olabilir. Zamanlama ayarlarına göz geçirin, otomatik kapatma fonksiyonunu etkinleştirmiş olabilirsiniz. Ayrıca televizyon açıkken herhangi bir sinyal yoksa 15 dakika sonra kendiliğinden kapanacaktır.

 • HDMI bağlantısından sinyal alınamaması sorunu:

HDMI bağlantı sorunu için öncelikle uzaktan kumandanızı kullanarak televizyonunuzu açıp kapatın. Daha sonra HDMI kablosunu yeniden bağlayın.

LG AKILLI TELEVİZYON GÜNCELLEMELERİ

Öncelikle kumanda üzerinde ayar simgesi bulunan düğmeye basın. Sol şeritte simgeler açılacak. Burada tüm ayarların üzerine gelin. Sol tarafta yeni bir menü açılacak, buradan genele tıkladıktan sonra bu tv hakkında menüsüne tıklayın. Otomatik güncellemelere izin ver butonunu aktif hale getirerek tüm güncellemelerin otomatik bir şekilde yapılmasına izin verebilirsiniz. Güncellemelerin otomatik olarak yapılmasını istemezseniz güncellemeleri kontrol et sekmesine tıklayarak yazılımınızın yeni bir sürümü olup olmadığını kontrol edip manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

LG 49SM8000 KULLANICI YORUMLARI

Yaklaşık bir yıldır LG 49SM8000PLA 49’’ 4K televizyonu kullanmaktayım. Deneyimlerimi, beğendiğim – beğenmediğim özellikleri, tüm kullanıcı yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.

BEĞENDİĞİM ÖZELLİKLER

 • Televizyonun içerisinde dahili uydu alıcısının bulunması
 • Sesli komut sisteminin Türkçe dilini algılaması
 • Ara yüzünün kolay olması
 • Hızlı erişim menüsü sayesinde yüklediğiniz uygulamalara hızlı bir geçiş sağlaması
 • Sol menüde bulunan resim modu sayesinde ekran ışığını ve renk tonlarını keyfinize göre ayarlanabilmesi
 • Sol menüde bulunan ses modu sayesinde sinema deneyimi yaşatabilmesi

BEĞENMEDİĞİM ÖZELLİKLER

 • LG content store yeterli içeriğe sahip değil
 • Hafızası sadece 500 mb

LG MARKET SORUNU VE ÇÖZÜMÜ

Yaklaşık bir yıldır kullandığım Lg Tv ile yaşadığım en büyük problem wifi bağlantısı sorunu idi. İnternetimde herhangi bir sorun olmamasına rağmen Lg Tv ’de ağ bağlantısı sorunu yaşıyordum. Ekrana Kullanıcı Sözleşmeleri Yüklenemedi uyarısı geliyordu. Sözleşmeyi kabul ettiğimde ise yükleme başlıyor fakat tamamlanmıyordu, tekrar hata alıyordum. Ayrıca Netflix, Youtube ve yüklü olan hiçbir uygulamayı çalıştıramıyordum çünkü güncelleme yapmam lazımdı fakat Lg Market’e yani mağazaya erişimim yoktu.

Kullanıcı Sözleşmeleri Yüklenemedi Sorunu, Lg Tv İnternet Bağlantısı Sorunu, Lg Market Güncelleme Sorunlarının Çözümü

Sorunun çözümü için destek personellerine ulaştım. Söyledikleri her şeyi yapmama rağmen maalesef sorunum çözülmedi. Son olarak ise internet sağlayıcınız ile görüşmelisiniz dendi. Fakat sorun internetim ile alakalı değildi. Başka cihazlarda wifi çalışırken sadece televizyonumda çalışmıyordu. Uzun uğraşlar sonucunda çözümü buldum. Aslında çok da basitti.

Çözüme gelelim. Bahsettiğim sorunların temeli aynı bu yüzden aslında çözümü de çok basit. Yapmanız gereken ilk şey ağ bağlantıları bölümüne gelip dns ayarlarından dns’yi otomatikten manuel’e almak. Ardından sorunun kısa süreli düzeldiğini göreceksiniz. Sorun tekrarladığında ise yeni bir dns kodu girip televizyonu yeniden başlattığınızda sorun kalıcı olarak çözülecektir. Çözüm için aşağıdaki videoyu da inceleyebilirsiniz.

LG AKILLI KUMANDA

Kullanıyor olduğum sihirli kumanda modeli AN-MR19BA. Oldukça keyifli ve kullanışlı bir ürün olan sihirli kumanda kullanışı bakımından mouse’a (bilgisayar faresi) benzetilebilir. Kumandayı ekrana doğru tutup salladığınızda veya tam ortada bulunan hareketli tuşa tıkladığınızda akıllı kumandayı aktifleştirebiliyorsunuz. Ayrıca uzaktan kumanda üzerinde Netflix, Prime Video ve Movies tuşları bulunmakta. Tek tıkla istediğiniz platforma gidebiliyorsunuz. Kullanım açısından çok sade, kolay ve anlaşılır olması sihirli kumandayı daha çekici bir hale getiriyor. Ayrıca sesli komut verebiliyorsunuz. Sesli komut için ses tanıma tuşuna basıp konuşmanız yeterli. Sihirli kumanda hakkındaki kısa yorumların ardından televizyona nasıl kaydedileceğinden bahsedelim.

SİHİRLİ KUMANDAYI TELEVİZYONA KAYDETME

Televizyonunuzda sihirli kumandayı kullanabilmek için ilk yapmanız gereken kumandayı televizyonunuz ile eşleştirmek.

Televizyonunuzu açtıktan sonra kumandayı ekrana tutup sallayın veya hareket düğmesine basarak kumandayı etkinleştirin. Eğer kaydetme tamamlanmazsa televizyonunuzu yeniden başlatarak işlemi tekrarlayınız.

AKILLI KUMANDA KAYDINI TELEVİZYONDAN SİLME 

Kumandayı kaydetmek kadar kolay bir işlem. Kumanda kaydını silmek için Back (geri) ve home (ev) simgelerinin bulunduğu tuşlara aynı anda beş saniye boyunca basmanız yeterli. 

LG SİHİRLİ KUMANDA SESLİ KOMUT ÇALIŞMIYOR

Lg sihirli kumanda sesli komut çalışmıyor sorunun çözümü için öncelikle sorunun kumandadan mı kaynaklandığını anlamamız gerekiyor. Bunun için televizyonunuzun wifi bağlantısı değiştirin. Dilerseniz televizyonunuzu kendi telefonunuzun internetine bağlayabilirsiniz. Wifi ayarını değiştirdikten sonra eğer sihirli kumanda sesli komut çalışıyorsa sorun internet bağlantınızla ilgili demektir. Eğer sorun bu yöntemle düzelmez ise sorun teknik olabilir bu durumda teknik servisten yardım isteyebilirsiniz.

LG AKILLI KUMANDA FİYATLARI 

AN-MR19BA sihirli kumanda satışının yapıldığı mağazaya göre değişiklik gösteriyor. İndirim olan mağazalarda fiyatı %50’ye kadar düşebiliyor. Almadan önce piyasa araştırması yapıp en uygun fiyatlısını bulabilirsiniz. Ayrıca Lg Tv satın aldığınızda bazı mağazalar akıllı kumandayı hediye olarak verebiliyor.

UYARI

Lg Tv hakkındaki yorumlarım ve bilgilendirmelerim bu kadar. Yazı ürünü almanız için tavsiye niteliğinde değildir. Sizlere sadece deneyimlerimi ve bilgilerimi aktardım. Amaç firmaların ticari faaliyetlerine herhangi bir etkide bulunmak değildir. Daha detaylı bilgi için LG ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!