KİMDİR?

YAŞAYAN TARİH: KRALİÇE ELİZABETH

Kraliçe Elizabeth uzun ismi ile Elizabeth Alexandra Mary Winsdor, İngiliz Milletler Topluluğu’na üye olan elli üç ülkeden on altısının kraliçesidir. II. Elizabeth sadece kraliçe değil aynı zamanda İngiltere Kilisesi Yüksek Valisidir.

İçindekiler

KRALİÇE II. ELİZABETH ÇOCUKLUĞU

21 Haziran 1926 tarihinde Lonra’da dünyaya gelmiştir. Soyadı Windsdor olan Elizabeth’in babası eski Büyük Britanya Kralı VI. George, annesi ise eski leydi Elizabeth Bows-Lyon’dur. Babası VI. George 1936 yılında kral olur ve 10 yaşında tahtın varisi olan kızı Elizabeth ile tüm ailesini yanına alarak Buckingham Sarayı’na yerleşir. Elizabeth bu sarayda kardeşi Margaret ile birlikte muhteşem eğitimciler tarafından çok iyi ve özel bir eğitim görür. Daha çocukluğunda neredeyse her şeyle ilgilenmiş ve birçok hobiye sahip olmuştur. En büyük hobisi ise atlardır. Atlara olan tutkusu hala devam etmektedir.

Kraliçe Mary torunları Elizabeth (sağdaki) ve Margeret (Ortadaki)
Kraliçe Mary torunları Elizabeth (sağdaki) ve Margeret (Ortadaki)

II. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA ELİZABETH

1939 yılının Eylül ayında II. Dünya Savaşı başlamıştı. İngiltere’nin de girmiş olduğu bu savaş başladığında Elizabeth henüz 13 yaşında idi. Londra’da yaşayan birçok çocuk tehlikenin olmadığı başka yerlere gönderiliyordu. Elizabeth ve kardeşi Margaret’in savaş bitene kadar Kanada’ya gönderilmesi teklifine prenseslerin annesi Leydi Elizabeth karşı çıkmış ve kralı yalnız bırakmayacaklarını dile getirmiştir. 1945 yılında II. Dünya Savaşı’nın sonlarına yaklaşılmaktaydı. Bu zamanlarda prenses Elizabeth, Kadın Yardımcı Bölgesel Hizmetine katılarak sürücü ve mekanikçi olmak üzere eğitildi. Eğitiminin üzerinden geçen beş ayın sonunda fahri genç komutan olarak terfi etti.

1945 yılında savaş sonuçlandı ve şehirdeki diğer insanların arasına katılan Elizabeth ve kardeşi Margaret da zaferi halkıyla birlikte kutladı.

GÜNEŞİ BATMAYAN İMPARATORLUĞUN GÜNEŞİ PARLAYAN KRALİÇESİ

Kraliçe II. Elizabeth 6 Şubat 1952 yılında tahta çıktı. Tahta çıktığında yalnızca Birleşik Krallık’ın değil aynı zamanda Kanada, Avustralya, Yeni Zelenda, Güney Afrika, Pakistan ve Seylan’a da kraliçe oldu. Zaman içinde Kraliçe olduğu ülkelerin sayısı giderek arttı. Şuanda Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, Jamaika, Barbados, Bahamalar, Grenada, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Belize, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis’in de kraliçesidir. Tarih boyunca en uzun hüküm sürmüş olan kraliçe II. Elizabeth idir.

PRENSES ELİZABETH İLE PRENS PHILIP EVLİLİĞİ

9 Kasım 1947 yılında Kral VI. George’un büyük kızı Elizabeth ile Yunanistan ve Danimarka prensi olan Philip’in nişanlandıkları duyuruldu. Düğün ise 20 Kasım’da Westminster Abbey kilisesinde yapılacaktı. Burası Londra’nın en büyük kilisesi idi.

Elizabeth II ile Philip’in düğünlerine bir gün kaldığında Kral tarafından Prens Philip Majesteleri unvanı ile onurlandırdı. Düğünün yapılacağı günün sabahında ise Prens, Edinburg Dükü, Merioneth Kontu ve Greenwich unvanlarını aldı.

Winston Churchill bu kraliyet düğününü ‘’Savaş sonrası gri Britanya’da bir renk ışıltısı’’ olarak tanımlamıştır.

Kraliçe Elizabeth ile eşi Philip
Kraliçe Elizabeth ile eşi Philip

II. ELİZABETH’İN ÇOCUKLARI

Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip’in dört tane çocuğu bulunmakta.

Galler Prensi: Prens Charles

Prens Charles, 14 Kasım 1948 yılında dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Leydi Diana Spencer ile evlenmiş ve bu evlilikten 2 çocuğu olmuştur. Cambridge Dükü Prens William ile Sussex Dükü Prens Henry. Ancak Leydi Diana ile 1996 yılında ayrılmış 2005 yılında ise Camilla Parker Bowles ile evlenerek ikinci kez dünya evine girmiştir.

Kraliyet Prensesi: Prenses Anne

Kraliçe Elizabeth’in ikinci çocuğu olan Prenses Anne 15 Ağustos 1950 yılında dünyaya gelmiştir. 1973 yılında Mark Philip ile evlenmiş; Zara ve Peter adında iki çocukları olmuştur. Prenses Anne 1992 yılında ise eşinden ayrılmış birkaç ay sonra Timothy Laurance ile evlenmiştir.

York Dükü: Prens Andrew

19 Şubat 1960 yılında doğan Prens Andrew, 1986 yılında Sarah Ferguson ile evlendi ve Kraliçe Elizabeth’e 2 torun verdi.

Wessex Kontu: Prens Edward

Prens Edward, Kraliçe Elizabeth’in en küçük çocuğudur. 10 Mart 1964 yılında doğmuştur. 1999 yılında ise Sophie Rhys – Jones ile dünya evine girmiş ve kraliçeye 2 torun vermiştir.

KRALİÇE ELİZABETH ÖLDÜĞÜNDE NASIL HABER VERİLECEK?

Kraliçenin ölümü gerçekleştiğinde özel sekreteri tarafından Birleşik Krallık Başbakanı’na haber verilecek. Ardından hüküm sürdüğü, liderlik yaptığı tüm ülkeler ile İngiliz Milletler Topluluğu içerisinde yer alan ülkelere ölüm haberi verilecek. Ve böylece Lonra Köprüsü Operasyonu başlamış olacak.

LONDRA KÖPRÜSÜ OPERASYONU

Londra Köprüsü Operasyonu uzun yıllar önce hazırlanan, Kraliçe Elizabeth öldüğünde nelerin olacağı, nelerin yapılacağı planlanan bir kod adıdır.

 KRALİÇE ELİZABETH ÖLDÜĞÜNDE YERİNDE GEÇECEK KİŞİ

Kraliçe II. Elizabeth öldüğünde tahta en büyük oğlu Prens Charles geçerek Kral unvanını alacak. Charles tahta annesi Kraliçe ölür ölmez geçecek, kendisine yas tutması için zaman verilmeyecek.

Prens Charles
  Prens Charles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!